مقالات

اگر برای نورپردازی رستوران و کافه این کارها را انجام می‌دهید مشتریانتان را از دست می‌دهید!

نورپردازی کافه و رستوران

بخش‌ عمده و تاثیر‌گذار در محیط‌های مختلف را نورپردازی ایفا می‌کند. استفاده درست یا نادرست از نورپردازی در مکان‌های مختلف از اهمیت بالایی برخوردار است؛ به صورتی که می‌تواند در رستوران و کافه برای جلب رضایت مشتری یا عدم رضایت ‌آن‌ها موثر قرار گیرد. در این مطلب به بررسی چگونگی نورپردازی در رستوران و کافه می‌پردازیم.

استفاده نامناسب از نورپردازی در رستوران ها

رستوران یکی از مکان‌های پر رفت و آمد است که افراد برای صرف غذا به این مکان می‌روند؛ بنابراین یکی از ویژگی‌های آن باید نورپردازی مناسب باشد. اهمیت این مسئله به حدی است که استفاده نامناسب از نورپردازی در رستوران‌ها روی مشتری‌ها بسیار تاثیر گذار است و اشتهای آن‌ها را از بین می‌برد.

پس در حد امکان از رنگ‌هایی مثل آبی، سبز و قرمز استفاده نکنید. برای جذب مشتری و رونق رستوران باید از ترکیب نور مناسب استفاده شود. برای به نمایش گذاشتن و خلق یک مجموعه جذاب و زیبا و البته برای جلب توجه مشتری می‌توانید با ترکیب سه نوع مختلف، یک نورپردازی اصولی و فوق‌العاده را انجام دهید. سه نوع نورپردازی رستوران و کافه به این صورت است:

  • نورپردازی محیطی: این نوع از نورپردازی، اصلی‌ترین نورپردازی است که روشنایی رستوران را به صورت کامل تامین خواهد کرد. در این سبک از نورپردازی محیطی از تجهیزاتی با نور زیاد مانند چراغ سقفی، پنل ال ای دی و پروژکتور استفاده می‌کنند.
  • نورپردازی ضروری: این نوع از نورپردازی نیز راحتی و آسایش را برای مشتری و پیش خدمت‌ها فراهم می‌کند. در این سبک از نورپردازی نیز از چراغ خطی و چراغ آویز استفاده خواهد شد.
  • نورپردازی تزئینی: این سبک از نورپردازی جنبه تزئینی دارد و استفاده از این نوع، فضا و محیط رستوران را بزرگ‌تر از چیزی که هست نشان می‌دهد و به جذاب شدن محیط کمک می‌کند. این مدل نورپردازی رستوران‌ها و کافه معمولا در تزئین مجسمه، تابلو و آثار هنری صورت می‌گیرد.

| خرید چراغ‌ LED از سایت تاتنور: چراغ خیابانی LED |

نورپردازی رستوران و کافه

رابطه نورپردازی و اشتهای مشتریان

شاید برای شما عجیب باشد اما نورپردازی و اشتهای مشتریان رابطه مستقیمی با هم دارند. اگر در نورپردازی رستوران و کافه دقت نداشته باشید و از رنگ‌هایی استفاده کنید که مناسب محیط نباشد روی اشتهای مشتریان تاثیر می‌گذارد و باعث می‌شود مشتری‌های خود را از دست بدهید.

همان‌طور که می‌دانید استفاده از برخی رنگ‌ها مانند نور‌های تند باعث آزار و اذیت شدن چشم مشتری می‌شود؛ همچنین به دلیل از دست دادن اشتها، مشتری به سرعت رستوران یا کافه شما را ترک خواهد کرد. اگر نور و روشنایی رستوران یا کافه شما به طور صحیح اجرا نشود حتی اگر غذای خوشمزه و نوشیدنی‌های خنک و دلپذیری داشته باشید باز هم مشتریان رغبت و میلی به بازگشت مجدد به آن محیط نخواهند داشت.

اما می‌توانید به جای استفاده از رنگ‌هایی مثل سبز، زرد، قرمز و… از رنگ‌هایی استفاده کنید که موجب خواهد شد غذاها خوش‌رنگ و لعاب‌تر نشان داده شود و اشتهای مشتری را برانگیزد. بهتر است در حالت کلی برای نورپردازی رستوران و کافه از نور‌های رنگی استفاده شود؛ بنابراین استفاده مناسب و مطلوب از نورپردازی در رستوران باعث ایجاد رضایت و آرامش مشتری می‌شود و موجب خواهد شد برای دفعات بعدی رستوران شما را برای صرف غذا انتخاب کند.

| مشاهده و خرید انواع چراغ‌‌ از سایت تاتنور: چراغ استوانه‌ایچراغ ریلیچراغ دکوراتیو |

نورپردازی رستوران و کافه

 انواع نورپردازی در کافه ها

کافه‌ها نیز همانند رستوران‌ها مکانی پر رفت و آمد هستند، با این تفاوت که افراد برای صرف غذا به این مکان نمی‌روند بلکه برای استراحت یا دیدار و قرار گذاشتن و… به کافه می‌روند. به همین دلیل نورپردازی این محیط‌ها بسیار با اهمیت خواهد بود. با توجه به این که استفاده نادرست از نورپردازی رستوران و کافه باعث می‌شود محیطی نامناسب برای مشتریان ایجاد شود و در آن جا احساس آرامش نداشته باشند، بنابراین برای جلوگیری از چنین مواردی می‌توانید با استفاده از چند روش ساده حال و هوای کافه را دلنشین و آرام‌بخش نشان دهید تا موجب جلب رضایت و توجه مشتری شود. پس با استفاده از برخی رنگ‌ها و سبک به نمایش گذاشتن آن‌ها می‌توانید کافه خود را جذاب‌تر نشان دهید.

انواع نورپردازی در کافه‌ها شامل موارد زیر خواهد بود:

  1. استفاده از نورهای گرم: می‌توانید به جای استفاده از نورهای سرد در محیط کافه که باعث عدم آرامش و ذوق و شوق مشتری می‌شود؟ از نورهای گرم استفاده کنید. نورهای گرم دارای دمای رنگ ۳۰۰۰کلوین هستند که موجب راحتی و آسایش مشتری و ایجاد آرامش در آن‌ها خواهد شد.
  2. استفاده از چراغ‌های آویز: همان‌طور که می‌دانید بیشتر افراد برای انجام کارها و قرار‌های روزمره، مطالعه و… کافه را انتخاب می‌کنند. استفاده از چراغ‌های آویز در کافه علاوه بر این که احساس آرامش و آسایش را به مشتری منتقل خواهد کرد؛ موجب جلب توجه رهگذران نیز می‌شود.

| خرید چراغ‌های دکوراتیو از سایت تاتنور: چراغ دکوراتیو دو طرفهچراغ دکوراتیو قطاریچراغ دکوراتیو مکعبی |

نورپردازی رستوران و کافه

 سخن پایانی

با توجه به این که برخی مکان‌ها در طول شبانه‌روز با افراد رابطه مستقیمی دارند، باید دارای ویژگی‌های زیادی باشند؛ از جمله این ویژگی‌ها نورپردازی مناسب رستوران و کافه‌ها است که باید مورد توجه قرار گیرد. برای اطلاعات لازم در این مورد می‌توانید به سایت Tathoor.com مراجعه کنید. در این مطلب برخی موارد در زمینه استفاده صحیح از نورپردازی رستوران و کافه را مورد بررسی قرار دادیم. از توجه شما تا پایان سپاسگذاریم.

مقالات مرتبط:

انواع تجهیزات نوری و روشنایی برای حیاط | معرفی 3 مدل از کاربردی ترین تجهیزات نورپردازی نمای ساختمان

بهترین سبک نورپردازی اپن آشپزخانه ۲۰۲۲ | آشنایی با بهترین تجهیزات نورپردازی در محیط اداری

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *